Drobečková navigace

Úvod > Škola > Novinky > Šachový turnaj

Šachový turnajNa Jičínsku nám vyrůstají úspěšní mladí šachisté 

V úterý, dne 29.11.2022, se zaplnila aula bělohradské základní školy dětmi, které se přihlásily do turnaje v šachu. Nad celkovou organizací a průběhem turnaje bděl samotný učitel národů Jan Ámos Komenský. Celkem se do turnaje přihlásilo 26 dětí, což je necelých 10 % z celkového počtu žáků školy. Hrálo se švýcarským systémem na 7 kol, s časovým limitem 2 x 5 minut na partii.  

Při vyhlašování výsledků byli hráči hodnoceni ve dvou kategoriích, tj. 1. – 5. třída a   6. – 9. třída, přičemž zvlášť byli hodnoceni chlapci a dívky.  

Celý turnaj probíhal v přátelském, klidném, ale zároveň soutěživém duchu, pod dohledem samotné ředitelky školy paní Miroslavy Brychtové a jejích asistentek. Poučné to bylo zejména pro mladší a začínající malé šachisty, kteří se v průběhu soutěže mohli lecčemu přiučit od svých starších spoluhráčů.  

Celkovým vítězem se stal páťák Adam Bičiště, který zároveň obsadil i první místo mezi chlapci v kategorii 1. - 5. třída. Na druhém místě se umístil Jakub Munzar. O třetí místo svedl boj Josef Jozua Nedoma se Štěpánem Krausem, ze kterého nakonec vítězně vyšel Štěpán Kraus.  

Kategorie 1. – 5. třída – dívky přinesla tyto výsledky: 1. místo obsadila Lenka Kopysová, na 2. místě se umístila Nina Dostálová a  bronzovou příčku obsadila Justýna Čepelková. 

V kategorii 6. – 9. třída zvítězil Matyáš Kulhavý, druhý byl Lukáš Matouš a na třetím místě skončil Dominik Munzar. 

V dívkách zlato obsadila Anna Fejfarová a stříbrná byla Viktorie Lorencová.  

Všichni účastníci obdrželi medaile a drobné upomínkové předměty, které poskytla firma GIFTY. 

Poděkování patří i vedení základní školy, která pro všechny soutěžící připravila diplomy a pamětní listy.   

 

Dne 30.11.2022 se odehrál turnaj o přeborníka ZŠ a MŠ Pecka, o kterém se dočtete na internetové stránce: www.zs-pecka.cz. 

 

Okresní přebor škol jičínska je již minulostí.  

Dne 8.12.2022 se do hořické sokolovny, z celého okresu, sjela ,ze dvou škol, pouze 3 družstva. Každé družstvo bylo zástupcem jedné ze tří kategorií.  

V kategorii 1. – 5. třída se prezentovala ZŠ K.V. Raise Lázně Bělohrad. 

V kategorii 6. – 9. třída a víceletá gymnázia se turnaje zúčastnila též ZŠ K.V. Raise Lázně Bělohrad. 

Kategorii středních škol zastoupila Zemědělská akademie a Gymnázium Hořice. 

I přes menší účast družstev se turnaj odehrál v bojovém duchu na dvě kola, s časovým limitem 2 x 15 minut na partii. Zúčastněná družstva nastoupila v počtu 5-ti hráčů. Tým, který měl volno, sehrál tréninkové partie. Do párného počtu družstva se nadšeně zapojil Vladimír Luštinec. Došlo i na hodnocení týmových jedniček, které bylo velice pozitivní, z pohledu Vladimíra Luštince.  

Turnajovým rozhodčím byl pan Otakar Dousek. 

Překvapením turnaje byla výhra Adama Bičiště nad zkušeným Jáchymem Kulhánkem, který se snažil dát mat jezdcem, zapomněl však „na zadní kolečka“ a dostal mat. 

Ze škol se v turnaji celkově nejlépe umístila Zemědělská akademie a Gymnázium Hořice, jako druhá skončila ZŠ K.V. Raise Lázně Bělohrad 1. – 5. třída. Třetí v pořadí skončila opět ZŠ K.V. Raise Lázně Bělohrad 6. – 9. třída. 

 

Bohužel, z důvodu nemoci, se toho okresního přeboru nemohli zúčastnit soutěžící ze ZŠ a MŠ Pecka.   

 

Postupujícími z okresního přeboru škol do krajského přeboru škol jsou: 

ZŠ K.V. Raise Lázně Bělohrad 1. – 5. třída 

ZŠ K.V. Raise Lázně Bělohrad 6. – 9. třída 

Zemědělská akademie a Gymnázium Hořice – střední školy 

 

Je třeba poděkovat vedení šachového oddílu TJ Jiskra Hořice za poskytnutí prostor.