Drobečková navigace

Úvod > Škola > Novinky > Podzimní dílničky

Podzimní dílničkyDatum konání:
24.10.2022

Ve dnech 24. a 25. října se uskutečnily dílničky na různá témata s rozličnými aktivitami na rozvoj znalostí a dovedností žáků. Každý učitel si připravil vlastní aktivity. Níže jsou o nich krátké zápisy a fotografie.

 

Podzimní list

Smyslem naší dílničky byla spolupráce všech zúčastněných dětí. Na začátku každý dostal papír formátu A4 a v klidu při poslechu podzimních písní si děti obrázek s podzimní tématikou vybarvily. Následovalo společné sestavení velkého podzimního listu z jedenácti omalovánek a nalepení na velký arch papíru. Povídali jsme si o tom, co se děje v přírodě na podzim. Vystřižením velkého podzimního listu jsme tuto dílničku ukončili.

Kratka (1).png Kratka (2).png

 

Halloweenská výzdoba

V halloweenske dílně pro 4. a 5. třídy vznikaly rekvizity a odměny, které budou poslední říjnový den zdobit naši školu i město. Snad potěší a nebudete se jich bát.

Hlusickova (1).png Hlusickova (2).png

Hlusickova (3).png

 

Halloweenské tvoření DÝNĚ 

V naší dílničce jsme si s žáky nejprve povídali o Halloweenu a jeho symbolech. Následně jsme se dali do vyrábění strašidelné dýně. Každý žák napsal o své dýni pár vět – jak se jmenuje, jaká je a co by si z ní uvařil. Na závěr jsme se naučili písničku „Dýně“ a k ní malý taneček. Halloweenské tvoření nás moc bavilo. 

Horackova (1).png Horackova (2).png Horackova (3).png

 

Drak

V podzimní dílničce Drak děti ze 4. a 5. třídy vytvořily skupiny a po vzájemné dohodě namalovaly barevného draka. Jen vzlétnout!

Nekovarikova (1).png Nekovarikova (2).png

Nekovarikova (3).png

 

Cesta kolem světa 

V rámci dílny s názvem „Cesta kolem světa“, žáci cestovali napříč různými zeměmi. Navštívili Francii, Maďarsko, Chorvatsko, Japonsko, Čínu, Egypt, Latinskou Ameriku a další. Vyzkoušeli si postavit Eiffelovu věž, pokusili se složit Rubikovu kostku, zahráli si hru mikádo, psali čínským písmem, vyráběli větrný mlýn, vázali kravatu a nechali vybouchnout sopku. Nakonec jsme uskutečnili závody, jak se co nejrychleji přeměnit na mumii. 

Zivrova (1).png Zivrova (3).png

Zivrova (2).png

 

PŘÍRODNÍ HRY UVNITŘ I VENKU 

První hodinu se děti rozdělily do dvou skupin a ukázaly znalosti z přírodovědy ve hře AZ-kvíz. Po skončení luštily křížovky na téma HALLOWEEN A PŘÍRODA, poté pomocí tabletů plnily únikovou hru. Na závěr jsme se všichni společně vydali do Bažantnice, kde si děti zahrály přírodní pexeso. Všichni byli spokojeni a moc se bavili. 

Kovarikova (1).png Kovarikova (2).png

Kovarikova (3).png

 

Skřítkové z přírodnin 

Děti měly možnost pracovat s přírodním materiálem, ze kterého si vyrobily svého skřítka. Jejich inspirací se mohl stát i vlastní namalovaný návrh. Skřítky si pojmenovaly zajímavými jmény spojené s názvy přírodnin. Individuální práci vystřídala i práce ve skupinách, každá skupina si vymyslela, namalovala a listy dozdobila společného skřítka Podzimníčka. Tvořivé dílny si děti užily. 

Holubickova (1).jpeg Holubickova (2).jpeg Holubickova (3).jpeg

 

Malíř

V pondělí a v úterý jsme si vybrali malířskou dílnu. Namalovat podzimní krajinu nebylo úplně jednoduché. K zarámování obrazu bylo zapotřebí i trocha matematiky, trocha měření, trocha šikovnosti a hlavně hodně trpělivosti. Vše se povedlo a my jsme se stali malíři.

Chomysinova (1).png Chomysinova (2).png Chomysinova (3).png

 

Podzimní pekařská dílnička

Podzimní dílnička pečení probíhala v prostorách školní jídelny. Děti byly rozděleny do dvou pracovních týmů a společnými silami si připravily podzimem provoněné jablečné muffiny. Bezmála padesát muffinků však nesnědly samy, ale podělily se i s paní učitelkami. Dílničku si všechny děti i paní učitelky moc užily.

LacinovaA (1).png LacinovaA (2).png LacinovaA (3).png

 

Strašidelné lucerny

Naše třídní džungle 3.B se během podzimního tvoření proměnila v dílnu plnou projektantů. Vymýšleli jsme strašidelné domy, hrady a zámky v podobě lucerniček z tetrapacku, krabiček a kartonu. Přemýšleli jsme, co se asi v takovém strašidelném domě odehrává, zda nějaký ples duchů nebo snad školení strašidel? Odměnou nám byla rozsvícená lucernička, která nám třeba ukáže cestu v tom podzimní mlhavém počasí.

Stefanova (1).png Stefanova (2).png Stefanova (3).png

 

Chemické dílničky

Chemickým pokusům se věnovala dílnička v učebně chemie a dílem i na volném prostranství venku. Žáci si na nových žákovských soupravách vyzkoušeli některé chemické reakce, oddělování složek směsí, sledování skupenských změn či práci s různým chemickým nádobím. Na poslední hodinu si připravili tři zápalné směsi, které byly na louce v Dolní Nové Vsi odborně odpáleny. Dílnička tak byla dobrou motivací pro předmět, který se vyučuje pouze v osmé a deváté třídě. 

Krause (1).png Krause (2).png Krause (3).png

 

Technická dílnička

V první části dílničky jsme pracovali se stavebnicemi značky Fischertechnik. Žáci mohli pracovat podle návodu nebo dle vlastní fantazie. Vznikla pestrá škála výrobků od šlehačů mléka, autíček, jeřábů, plošin, stolků, rovnoramenných vah až po motorkem poháněné zvedáky. V druhé části jsme se seznámili s roboty značky Dash. V přítmí školní chodby jsme dokonce uspořádali překážkový závod robotů.

NekovarikovaL (1).png NekovarikovaL (2).png NekovarikovaL (3).png

 

Dílničky – Brtevský klub

Turnaj dvojic  ve stolních hrách: Power hokej, Stiga hokej, fotbal, šipky

Hanzlova (1).png Hanzlova (2).png

Hanzlova (3).png Hanzlova (4).png

  

Stojánky

Dílna byla zaměřená na výrobu papírových stojánků na tužky a pastelky. K výrobě stojánků byly použity staré kotouče od izolep, které žáci dle svého výběru oblékli do nových šatů pomocí barevných papírů. Na ně pak pečlivě připevnili vybrané zvířátko (veverku, sovu či lišku), které před tím vybarvili. Nezapomněli  přidělat ani na ocásek, bez něhož by veverka nebo liška nebyla úplná. Stihli jsme i výrobu papírového ježka, který čeká třeba na naplnění dobrotami. Práce se nám myslím všem skvěle podařila, odměnou nám byla příjemná atmosféra při tvoření a báječné stojánky, které žáci vykouzlili. Věřím, že teď jsou již veverky, sovičky a lišky plné barevných pastelek, tužek a nůžek a radostně zdobí domácí psací stoly.

Kaplanova (1).png Kaplanova (2).png

Kaplanova (3).png

 

Podzimní tvoření z listů

Dílna byla zaměřená na tvoření z listů, které se na podzim nemusí jen hrabat, ale můžeme ho použít ke kreativní činnosti. Děti si mohly vyrobit zápichy na špejli ve tvaru ježka, který k podzimu prostě patří. Šablonu ježka si vystřihly, dokreslily čumáček a do vyznačeného místa lepily listy jako jeho bodliny. Poté jsme tavnou pistolí přilepily na špejli.
Dále děti malovaly přímo na listy temperovými barvami a vytvářely si lišky. Nejprve jsme list vytvarovali na hlavu lišky a poté se děti pustily do malování uší, očí a čumáčku. Kdo chtěl,  mohl si lišku obtisknout na papír a dolepit ji tělíčko pomocí listů. Práce děti  bavila a hlavně se jim povedla.

Vodickova (1).png Vodickova (2).png Vodickova (3).png

 

Česko-ukrajinská kuchyně 

Děti, které se přihlásily na mou „dílničku“, měly možnost uvařit si typické ukrajinské jídlo, a tím byly pirohy. S přípravou nám pomohl můj tatínek, Bohdan Kaminský, kterého pirožky naučila jeho maminka, Ukrajinka. Kromě  ukrajinských pirohů jsme také upekly české koláče. Byla fajn vidět děti zase trochu jinak, než když jen sedí ve školních lavicích. Mnohé mě svou pracovitostí a šikovností velmi překvapily. Oba pokrmy se dětem povedly a podle jejich reakcí si na nich i moc pochutnaly.  

Finkova (1).png Finkova (2).png Finkova (3).png

 

Workshop: VEXRobotics IQ

Žáci pracovali s robotickými stavebnicemi VEX, z nichž sestavili nejsložitější roboty Clawbot IQ a poslední části workshopu se je pokusili naprogramovat podle určitých instrukcí. Žáci měli trochu odlišné tempo výstavby, takže k závěrečnému porovnání naprogramované techniky už nedošlo. Ale pracovali soustředěně a se zájmem.

Flegl (2).png Flegl (1).png

 

Musíš utéct!

Ale ne ze školy, ale z vězení. Nelekejte se, nikdo ve vězení skutečně neskončil! To se jen se někteří z žáků naší školy pokoušeli vyzrát nad různými úkoly a šiframi, které si přichystala nejen učitelka, ale hlavně tvůrci online únikové hry Dopis bez adresy a deskové hry "Escape game".
Mozkové závity si protáhli i při řešení tradičních hlavolamů nebo hádanek. Utéct se podařilo všem!
P.S.: stihli jsme i zatmění Slunce

Stepankova (1).png Stepankova (2).png Stepankova (3).png

 

Historická dílna

Tomáš Garrigue Masaryk, Edvard Beneš, Alois Rašín, hymna, demokracie, vlajka … s těmito pojmy pracovali žáci během historické dílny zaměřené na státní svátek, kterým si připomínáme vznik samostatného československého státu. Pomocí webové platformy Canva žáci zpracovávali získané informace. Podařilo se jim i přečíst rukopis prvního zákona sepsaného 28. října 1918.  

 

Deskové hry

Žáci si během dvou dnů mohli vyzkoušet různé deskové hry. Vyzkoušeli si hru Aktivity, logickou hru Pilos, postřehové hry jako Dobble, Jungle Speed, strategii Ethnos, velice oblíbenou hrou bylo hledání pokladů ve hře Ramses II., populární byly také šachy, karty i Monpoly. Každý tak přišel na své a dopoledne nám uteklo jako voda.

 

Programování hry

V rámci zavedení nové informatiky jsme se začali loni učit programovat ve Scratchi. V tomto blokovém programovacím rozhraní lze vytvářet rozličné hry. My jsme věnovali čas naprogramování klasického úniku postavy před míčem. Pokud vás trefí, je konec hry. Všichni byli šikovní a dobře si se zadáním poradili. Vznikly různé scénáře od základních až po velmi propracované s herním menu a podobně.

Kadova (1).JPEG Kadova (2).JPEG

 

Podzimní vyrábění

Na úterní podzimní vyrábění 25.10. se přihlásilo 10 žáků - dívky z 6. tříd. Vyrobily si 3 podzimní dekorace, které si posléze vzaly domů na výzdobu. Nejdříve vyráběly podzimní věneček. Korpus i přírodniny si žákyně přinesly samy. Poté jsme vyráběly svícen ze zavařovacích sklenic, na něj jsme nalepily listy a jen ho dozdobily. A jako poslední si žákyně vyrobily tašku s vlastním nápisem/obrázkem na památku, pro vlastní účely. Dílny se povedly, práce holek byla skvělá a rychle nám to uteklo ????.

Jiraskova (1).png Jiraskova (2).png Jiraskova (4).pngJiraskova (5).pngJiraskova (3).png

 

Deskové hry 

Na deskových hrách se sešlo 16 dětí, z toho 3 šesťáci a 13 deváťáků. Všichni si vyzkoušeli většinu z nabízených her, např. Rummicub, Dobble, Labyrinth, Dostihy a sázky junior, Ubongo, Bang, nebo dokonce i známý televizní pořad v deskové podobě Co na to Češi. Věřím, že si tuto dílničku všichni užili.  

Barochovska (1).png Barochovska (2).png Barochovska (3).png

 

Turistika s šifrováním

Děti byly rozděleny do 3 skupin. Na základě vypuštěných šifer jsme putovali po krásách Bělohradu a okolí. Za každé vyluštěné šifry skupina obdržela indicie, které je pak navedly do Brtve, kde na ně čekala sladká odměna.

Tlapakova (1).png Tlapakova (3).png

Tlapakova (2).png