Drobečková navigace

Úvod > Škola > Novinky > Velikonoční dílničky

Velikonoční dílničkyDatum konání:
5.4.2023

Poslední den před prázdninami se nesl v duchu jara a Velikonoc. Čas jsme trávili ve škole a mimo ni. Malování kraslic, pletení pomlázek, vzdělávací procházka jarní přírodou a mnoho dalších aktivit bylo zábavnou náplní.

 

1. stupeň

Malování vajíček - 1. A

Předvelikonoční tvoření v 1.A jsme si všichni náležitě užili. Děti se nejvíce těšily na barvení vejdunků. Z jedlé sody, potravinářského barviva a pár kapek vody si umíchaly kašičku a tu pak “ťupaly” na vejdunek. Poté vložily své “vajíčko” do misky a pomalu polévaly octem. Šumivý efekt byl nejsilnějším dnešním zážitkem. Po zaschnutí jsme barevné vejdunky uvazovali mašličkami na větvičku. Radost dětí byla veliká a všichni odcházeli ze třídy s pocitem dobře odvedené práce a zároveň s úsměvem na tváři.

velikKratka (1).png velikKratka (2).png velikKratka (3).png velikKratka (4).png velikKratka (5).png velikKratka (6).png

velikKratka (7).png

 

Velikonoční tvoření - 2. A

Naše předvelikonoční výuka byla rozdělena do několika částí. Nejprve jsme si s žáky povídali o Velikonocích – žáci se dozvěděli zajímavé informace o pašijovém týdnu a o symbolech Velikonoc. Hráli jsme různé velikonoční hry a žáci měli za úkol ve skupinách rozluštit různé šifry a tajenky. Poslední dvě hodiny jsme vyráběli velikonoční zajíčky ze dřeva. Každý si nejprve opracoval dřevo a poté už dle vlastní fantazie vyráběl svého ušáka. Tvoření nás moc bavilo a vznikly krásné výrobky. Těšíme se na další takový den. 

velikHorackova (1).png velikHorackova (2).png velikHorackova (4).png velikHorackova (6).png velikHorackova (3).png velikHorackova (5).png

 

Zajíčci - 3. B

Zajíci a zaječice ze 3.B přejí všem krásné svátky jara. Ušáky se třída jen hemžila. Velikou radost nám udělalo i obilíčko, které konečně pěkně vyklíčilo, proto jsme si ho ještě dozdobili nabarvenými vajíčky.

velikStefanova (2).png velikStefanova (3).png velikStefanova (4).png velikStefanova (1).png velikStefanova (5).png velikStefanova (6).png

velikStefanova (7).png velikStefanova (8).png velikStefanova (9).png

 

Velikonoční projekt - 4. B

Den děti začaly hrou, kterou připravila paní učitelka Vernerová. Venku na stanovištích rozmístěných kolem školičky a na sportovišti děti musely odpovědět na 15 otázek. Cestou do třídy kluci pronesli: „To jsme se pěkně proběhli!“ Ve třídě hra pokračovala vyluštěním tajenky. Potom si děti z přinesených březových větviček vyrobily ozdobu na dveře. Práce se jim dařila a dopoledne uteklo jako voda.

velikNekoE (1).png velikNekoE (2).png

 

Velikonoční zahradničení - 5. A

Děti z 5.A se na jarní projekt připravily již den předem a napekly si beránky a jidáše. Na nich jsme si všichni společně pochutnali po návratu ze zahradnictví u Lejdarů, kde nás ve středu ráno ochotně provedla paní Kateřina Lejdarová. Zbytek času jsme si zkoušeli pletení pomlázky a jiná velikonoční aranžmá. Stihli jsme i venkovní jarní "běhačku" s tajenkou. 

velikVernerova (1).png velikVernerova (2).png velikVernerova (3).png

 

Tvoření - 5. B

Velikonoční projekt 5.B proběhl v dramaticky-tvořivě-dobrodružném duchu. Naši kouzelníci zinscenovali ukázku Pašijí, vytvořili si online knihu s velikonoční tematikou, vyrobili slaměného zajíčka a v závěru dne nechybělo vyzkoušení si zahraničního zvyku - lovu vajíček. Lov byl úspěšný, a tak si na sladké odměně všichni zaslouženě pochutnali.

velikHlusickova (1).png velikHlusickova (2).png velikHlusickova (3).png velikHlusickova (4).png velikHlusickova (5).png

 

Druhý stupeň

Procházka s velikonočním kvízem 

Dvě party čekala nenáročná osmikilometrová procházka po Bělohradě. Uprostřed cesty, který byl naplánován na místní Pump park, čekal na výletníky velikonoční kvíz. Za správné vyluštění kvízu byli všichni přítomní odměněni malou čokoládovou odměnou. 

velikBarochovska (1).png velikBarochovska (2).png velikBarochovska (3).png velikBarochovska (4).png

 

Velikonoční pokusy

V učebně chemie a fyziky se při dílničkách prováděly velikonoční pokusy. Žáci si vyzkoušeli laboratorní práci s vajíčky. Jednalo se o více či méně známé pokusy. Například: gumové vejce, denaturace vajec, plovoucí vejce, krystaly ve vaječných skořápkách, stříbrné vejce či vejce v lahvi. Rozhodně se jednalo o netradičně strávené dopoledne a dětem přineslo poučení i zábavu.  

velikKrause (1).png velikKrause (2).png velikKrause (3).png velikKrause (4).png

 

Velikonoční pečení 

Školní kuchyňka se zaplnila nadšenými pekaři a pekařkami z různých ročníků. Začali jsme zaděláním kynutého a lineckého těsta. Vykrajovali jsme tradiční velikonoční motivy. Dále jsme si pochutnali na jednohubkách s česnekovou, šunkovou nebo jarní pomazánkou. A na závěr si každý upekl z kynutého těsta velikonočního zajíčka. 

velikNekoL (1).png  velikNekoL (2).png velikNekoL (3).png velikNekoL (4).png velikNekoL (5).png

 

Velikonoční dílna

Ptáčci, zajíčci, vajíčka, věnečky – tak těmito slovy bych mohla popsat svou dílničku, ve které si děti tvořily věnečky nebo zajíčky z březového a vrbového proutí, zdobily podle své fantazie vajíčka, kterými své věnečky okrášlily, některým dětem se podařilo vyrobit i krásné ptáčky z vlny. Po celou dobu panovala příjemná atmosféra. Jsem moc ráda za takové dny, dny, kdy můžu vidět své žáky zase trochu jinak, než když sedí v lavicích a probíhá vyučování. Už teď se zase těším se na další takovou příležitost.

velikFinkova (1).pngvelikFinkova (2).pngvelikFinkova (3).pngvelikFinkova (4).png

 

Malování vajíček

Na malování vajíček se přihlásilo 15 dětí - převážně dívky, jeden chlapec. Někteří žáci si přinesli vlastní výdunky, jiní vyfukovali vajíčka během malování. Vajíčka jsme malovali voskem, ubrouskovou technikou, temperami (pomocí gumiček nám  na vajíčkách vznikly zajímavé tvary). Ze začátku žáci s malováním voskem trochu zápasili, ale poté se s tím zdárně poprali a vznikly hezké výtvory. Práce dětí byla fajn, tři hodiny jsme měli neustále co dělat.

velikJiraskova (1).png velikJiraskova (2).png velikJiraskova (4).png

 

Návštěva bělohradského kostela a křížové cesty na Byšičkách

Když přijdou Velikonoce, tak je to obvykle signál, že přichází jaro a začíná se probouzet příroda. Ale pro mnoho z nás jsou Velikonoce svátky plné tradic a rituálů. Jedním z nejvýznamnějších zvyků, které k Velikonocům patří, je navštívení křížové cesty. My jsme si vybrali právě tu na Byšičkách.

Ať už jsme věřící nebo ne, křížová cesta nám může poskytnout cenné ponaučení, které nás může inspirovat v našem každodenním životě. I když byla pro některé cesta dlouhá, věřím, že si navodili příjemnou velikonoční náladu a užijí si prázdniny. 

velikZivrova (1).png

 

Únikové a deskové hry 

I během velikonočních dílniček dostali žáci prostor se zabavit jinak než tvořením. Kdo si hraje, nezlobí. Díky tomu jsme si užili spoustu společné zábavy u deskových, karetních a únikových her jako jsou Aktivity, Bang, Escape room, Ethnos,  Dobble, Dostihy, šachy,  Uno, a další… Na závěr jsme s dětmi zařadili i překvapení v podobě pár virtuálních pohybových her. Doufáme, že si deskovky všichni užili a třeba si je zase někdy zopakujeme.

velikFikar (1).png velikFikar (2).png velikFikar (3).png velikFikar (4).png velikFikar (5).png velikFikar (6).png

 

Kraslice a výzdoba

V rámci velikonočního projektu si žáci v jedné z dílen zkusili barvení vajíček voskovou technikou. Rozehřátým včelím voskem vytvářeli různé obrazce. Vajíčka pak žáci obarvili několikrát v připravených barvách  a díky tomu získali vícebarevné motivy. 

velikBerankova (1).png velikBerankova (2).png velikBerankova (3).png

 

Predvelikonocni sportovani v sokolovně

velikTlapakova (1).png velikTlapakova (2).png

 

Velikonoční animace

Všude kolem nás se malovala vajíčka, pletly pomlázky, a tak jsme se rozhodli jít na tyto svátky netradičně. Nakreslili jsme si v počítači sérii obrázků a vytvořili z nich krátké animace. Mnozí jsme v tomto byli naprostí začátečníci, ale objevily se v nás skryté talenty.

Jan Mezera.gif